- Menu przedmiotowe
- Ogłoszenia
- Dowóz do placówek oświatowych
Dowóz do placówek oświatowych
ORGANIZACJA DOWOZU DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI
ORAZ DOWÓZ DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI DO PLACÓWEK OŚWIATOWYCH SPECJALNYCH
- Zadania związane z realizacją dowozu do placówek oświatowych z ramienia gminy realizuje Biuro Obsługi Oświaty Samorządowej w Izbicku. Biuro współpracuje ze Związkiem Powiatowo-Gminnym „Jedź z nami” w zakresie organizacji przewozu do placówek oświatowych autobusami PKS, zamawia bilety i koordynuje działania związane z prawidłowym funkcjonowaniem dowozu.
- Przepisy warunkujące organizację bezpłatnego dowozu lub zwrot kosztów dowozu do placówek oświatowych dla dzieci/uczniów niepełnosprawnych zostały określone przez ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.).
- Artykuł 32 ust. 3 i 5 dotyczy dowozu dzieci przedszkolnych, natomiast artykuł 39 ust. 4 dotyczy dowozu dzieci i młodzieży szkolnej niepełnosprawnej. Artykuł 39a ust. 1 i 2 określa obowiązki, jakie gmina spełnia poprzez zorganizowanie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci i młodzieży i uczniów we własnym zakresie albo poprzez zwrot rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży, uczniów i rodziców.
- Rada Gminy Izbicko podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu. Na jej podstawie rodzicom przysługuje zwrot kosztu dojazdu do placówek oświatowych. Kwota zwracana rodzicom obliczana jest na podstawie wzoru matematycznego zaprezentowanego poniżej, który określa koszt jednorazowego przewozu:
Koszt = ( a - b) x c
gdzie:
a - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka rewalidacyjno--wychowawczego, szkoły podstawowej albo szkoły ponadpodstawowej, a także przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, i z powrotem,
b - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania rodzica do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli nie wykonywałby przewozu, o którym mowa w lit.a,
c - stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu.
Artykuł 39 ust. 4 - dowóz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
Art. 39 ust. 4. Obowiązkiem gminy jest:
1) zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
2) zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
3) zwrot kosztów przejazdu ucznia, o którym mowa w pkt 1 i 2, oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, wymienionych w pkt 1 i 2, na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.
Artykuł 32 ust. 6 - dowóz niepełnosprawnych dzieci przedszkolnych
Art.32
6. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Rodzic/opiekun prawny składa komplet dokumentów do Biura Obsługi Oświaty Samorządowej w Izbicku, ul. Powstańców Śląskich 12 (budynek Urzędu Gminy).
ZWROT KOSZTÓW DOWOZU UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Jeżeli rodzic/opiekun prawny zapewnia uczniowi niepełnosprawnemu dowożenie własnym samochodem do szkoły/placówki może otrzymać zwrot kosztów przejazdu ucznia na zasadach określonych w umowie zawartej z Biurem Obsługi Oświaty Samorządowej w Izbicku. Wszelkie dokumenty należy składać z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej do 10 sierpnia każdego roku. W przypadku złożenia dokumentów w trakcie trwania roku szkolnego realizacja dowozu będzie możliwa od dnia pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
PODSTAWA PRAWNA DOWOZU DZIECI I MŁODZIEŻY
Przepisy warunkujące organizację bezpłatnego dowozu lub zwrotu kosztów dowozu do placówek oświatowych przez gminę określone zostały przez ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.).
Artykuł 39 ust. 2, 3 - dowóz dzieci i młodzieży szkolnej
Art. 39 ust.2 i 3
2. Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać:
- 3 km - w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych;
2) 4 km - w przypadku uczniów klas V-VIII szkół podstawowych.
3. Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka:
1) przekracza odległości wymienione w ust. 2, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat - także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej;
2) nie przekracza odległości wymienionych w ust. 2, gmina może zorganizować bezpłatny transport, zapewniając opiekę w czasie przewozu.
Artykuł 32 ust. 3 i 5 - dowóz dzieci przedszkolnych
Art.32
3. Sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, wraz z publicznymi przedszkolami, oddziałami przedszkolnymi w publicznych szkołach podstawowych i publicznymi innymi formami wychowania przedszkolnego, prowadzonymi przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne, publicznymi innymi formami wychowania przedszkolnego, prowadzonymi przez gminę, niepublicznymi przedszkolami, o których mowa w 17 ust.1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, oddziałami przedszkolnymi w niepublicznych szkołach podstawowych, o których mowa w art.19 ust 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, oraz niepublicznymi innymi formami wychowania przedszkolnego, o których mowa w art.21 ust 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, powinna zapewniać dzieciom, o których mowa w art. 31 ust. 1, zamieszkałym na obszarze gminy, możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego. Droga dziecka spełniającego obowiązek, o którym mowa w art. 31 ust. 4, i dziecka pięcioletniego z domu do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego, niepublicznego przedszkola, o którym mowa w art.17. ust 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, oddziału przedszkolnego w niepublicznej szkole podstawowej, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, albo niepublicznej innej formy wychowania przedszkolnego, o której mowa w art.21.ust.1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, w których gmina zapewniła tym dzieciom warunki spełniania tego obowiązku oraz realizacji prawa do korzystania z wychowania przedszkolnego, nie powinna przekraczać 3 km.
5. Jeżeli droga, o której mowa w ust. 3, przekracza 3 km, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Rodzic/opiekun prawny składa komplet dokumentów do Biura Obsługi Oświaty Samorządowej w Izbicku, ul. Powstańców Śląskich 12 (budynek Urzędu Gminy).